Edukuj się i bądź bezpieczny

Nie od dziś wiadome jest, że bezpieczeństwo w życiu to rzecz ważna, jeśli nie najważniejsza. Przez całe życie, w każdej sekundzie musimy uważać zarówno na siebie, jak i inne osoby. Kursy, szkolenia i niektóre przedmioty szkolne pomagają wyrobić ludziom nawyki i odruchy niezbędne w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia. Nie zawsze jednak tak było.

Edukacja dla bezpieczeństwa to obowiązkowy przedmiot szkolny, który funkcjonować zaczął dopiero w 2009 roku. Obecnie obowiązuje on na poziomie szkoły podstawowej oraz niektórych klas szkoły średniej. Wcześniej jednak ludzie nie przywiązywali tak dużej wagi do bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo – z roku na rok coraz ważniejsze

Jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu życie w Polsce wyglądało inaczej. W XX wieku ludzie nie zwracali tak dużej wagi na edukację dla bezpieczeństwa czy podstawowych zagadnień z zakresu pierwszej pomocy, czy BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy).

Z czasem jednak życie i zdrowie ludzi stało się priorytetem. W życie weszły obowiązkowe szkolenia BHP oraz kursy pierwszej pomocy. W murach szkoły o bezpieczeństwie uczy się także młodzież.

Edukacja dla bezpieczeństwa – co obejmuje?

Przedmiot szkolny, jakim jest edukacja dla bezpieczeństwa, obejmuje takie zagadnienia, jak:

– edukacja zdrowotna,

– pierwsza pomoc,

– bezpieczeństwo państwa,

– ochrona ludności i ochrona cywilna,

– działania ratownicze w sytuacji zagrożeń,

– zagrożenia czasu pokoju,

– przygotowanie do działań ratowniczych w sytuacji nadzwyczajnych zagrożeń (masowe wypadki i katastrofy).

Materiały edukacyjne do nauki edukacji dla bezpieczeństwa – podręczniki i zeszyty ćwiczeń

Tak jak w większości przedmiotów szkolnych, tak również w przypadku edukacji dla bezpieczeństwa przewidziane są podręczniki do nauki wymienionych wyżej zagadnień.

Na rynku jest kilka wydawnictw, które zajmują się wydawaniem różnych serii podręczników i zeszytów ćwiczeń do edukacji dla bezpieczeństwa.

Na szczególną uwagę zdecydowanie zasługuje seria “Żyję i działam bezpiecznie”, której wydawcą jest “Nowa era”. Podręczniki te przeznaczone są dla technikum i liceum. Dostępne jest zarówno stare, jak i nowe wydanie. Autorami obydwóch są Jarosław oraz Danuta Słoma.

About the Author

You may also like these